Rasmästerskap

TÄVLINGAR/Rasmästerskap

Liverapportering

Luzerner SM

DAG 2

Atrix och Meja startar ej dag 2

Vinnare av årets Rasmästerskap blev Himdalens Frazze ägare Anders Kroné.

Axemmys Hilda slutade på andra plats Ägare Lars-Ove Fritz och Ann-Gerd Fritz

SLUTRESULTAT

Hund

Ägare

Drev

EG

ÖKL

EKL

Plac

SE26905/2010 Yebackens Tessie

Sune Hansson

0

0

21

22

0

0

0

3

SE58175/2010

Axemmy´s Wirre

Ann-Gerd Fritz

26

0(Avbr.f.5 h)

25

0

0

0

0

OP

SE10432/2014

Axemmy´s Hilda

Lars-Ove Fritz

86

29

58

23

2

0

0

2

SE35824/2012

Himdalen´s Frazze

Anders Kroné

89

32

60

22

2

0

0

1

SE18724/2013

Meja

Anders Johansson

23

Startar ej

23

0

0

OP

SE46589/2010

Atrix

Micael Eriksson

0

Startar ej

22

0

0

OP

STARTANDE HUNDAR RASMÄSTERMÄSTERSKAP

2016

RASMÄSTERSKAP 14-15 /11- 2016

 

sammarbete med Örebro läns Stövarklubb anordnas i år Rasmästerskapet för Luzerstövare som ett rörligt elitprov den 14-15/11 -2016 med 6 st startande Luzernstövare.

Förläggningen blir i Brevens Bruk som är ett litet brukssamhälle c:a 5 mil sydost om Örebro vid gränsen mot Södermanland.

Uttagna Hundar

 

1 S 23391/2005 Högklintens Asalix Rikard Edman Vilhelmina

 

2 SE 58175/2010 Axemmy´s Wirre Lars-Ove Fritz Ullrika

 

3 SE 10432/2014 Axemmy`s Hilda Lars-Ove Fritz Ullriks

 

4 SE 35824/2012 Himdalen`s Frazze Anders Krone Strängnäs

 

5 SE 18724/2013 Meja Anders Johansson Ed

 

6 SE 38112/2006 Lärkvallens Amina Gun-Britt Vallgren Åsele

 

Reserver

 

1 SE 26905/2010 Yebackens Tessie Sune Hansson Bottnaryd

2 SE46589/2010 Atrix Micael Eriksson Nykvarn

3 SE 58176/2010 Axemmy´s Wille Weine Öberg Gammalkil

 

Då regerande mästaren Asalix inte kommer till årets rasmästerskap, går platsen till

Sune Hansson med Yebackens Tessie. Det är ingen lätt uppgift att vara avbytare till Asalix men Tessie hade samma uppgift på Landskampen mot Norge nere i Högsby och då blev hon ju bästa hund och vinnare av hela provet.

SE 38112/2006 Lärkvallens Amina utgår och ersätts av SE46589/2010 Atrix

 

Hundägarna som är uttagna kommer att få ett PM med mer information om Rasmästerskapet när vi börjar närma oss hösten, men om det finns frågor och funderingar kan ni kontakta.

 

Håkan Ljungh 070-6010256

Tävlingskommitten

Vinnaren Högklintens A`salix

Slutresultat från årets Luzern SM

Reg nr

Hund

Dag 1

Dag 2

Val

Placering

S23391/2005

Högklintens Asalix

120/58

120/55

1

1

S27424/2007

Orrekullens Doriz

120/55

113/50

1

2

S64235/2007

Vizzla

98/58

106/57

2

3

SE46589/2010

Atrix

66/57

0/22

0

4

S41308/2007

Finabos Åse

42/52

0/17

0

5

SE58175/2010

Axemmys Wirre

0/23

-

0

6

 

Atrix

Atrix

Axemmys Wirre

Axemmys Wirre

Vizzla

Vizzla

Högklintens Asalix

Högklintens Asalix

Orrekullens Doriz

Orrekullens Doriz

Finabos Åse

Följande hundar är uttagna till årets Rasmästerskap i Ulrika/Kisa 16-17/11

Reg nr

Namn

Ägare

SE46589/20010

Atrix

M Eriksson Nykvarn

S23391/2005

Högklintens Asalix

R Edman Villhellmina

SE58175/2010

Axemmys Wirre

L-O Fritz Ulrika

S27424/2007

Orrekullens Doriz

K- Axelsson Säve

S64235/2007

Vizzla

M Olsson Vretstorp

S41308/2007

Finabos Åse

S Hansson Bottnaryd

Reserver

Reg nr

Namn

Ägare

1.S46968/2009

Lärkvallens Ekko

N-G Svensson Kristdala

2.SE26905/2010

Tessie

S Hansson Bottnaryd

3. S43695/2009

LE Greta

L Johansson Hamburgersund

Hundägare som är uttagna och har frågor och funderingar om SM kan kontakta nedanstående:

Håkan Ljungh 070-6010256

Tävlingskommitén Luzernerringen

Weine Öberg 070-3703747

Komisarie för Ulrikaprovet

webmaster@luzernerringen.se